Пропонуємо на Ваш розсуд поради, які зможуть допомогти дитині встановити позитивні взаємини з дітьми :

•  не дозволяйте собі в розмові з дитиною дратуватися, кричати, вживати лайливі слова;
  •  не повторюйте одне й те саме багато разів, оскільки це зазвичай спричинить протилежну реакцію;
  •  не робіть «трагедії» з того, що дитина щось зробила не так або з першого разу не зрозуміла ваших вимог;
  •  ставлення до дитини не має бути перебільшеним - ні в покараннях, ні в заохоченнях, воно має бути справедливим та адекватним;
  • намагайтеся під час спілкування з дитиною обходитися без зайвих нотацій, повчань, розмовляйте з дитиною як з рівною;
  • умійте уважно вислухати дитину, відчуйте її проблеми та зрозумійте їх;
  • не бійтеся бути ввічливими та ніжними зі своїми дітьми, виявляти свої почуття та любов;
  • не сваріть та не принижуйте дитину на людях, навіть знайомих, а тим більше при інших дітях, зауваження робіть наодинці;
  • покарання дитини має бути справедливим, з обов’язковим поясненням його причини.

Якою виросте дитина:

• Якщо дитину постійно критикують, вона вчиться ненавидіти.
  • Якщо дитина живе у ворожнечі, вона вчиться агресивності.
  • Якщо дитину висміюють, вона стає замкнутою.
  • Якщо дитина живе в доріканнях, вона вчиться жити з почуттям провини.
  • Якщо дитину хвалять, то вона вчиться бути благородною.
  • Якщо дитина росте в чесності, то вона вчиться бути справедливою.
  • Якщо дитина живе в безпеці, вона вчиться бути доброзичливою.
  • Якщо дитину підтримують, вона вчиться цінувати себе.
  • Якщо дитина живе в розумінні та дружелюбності, вона вчиться знаходити любов у цьому світі

Тест для батькiв

Дітей виховують батьки. А батьків?
Шановні батьки, уважно прочитайте питання. Спробуйте відповісти на них. На кожне запитання існує три відповіді:

• А- можу й завжди так чиню
  • Б- можу, але чиню так не завжди
  • В- не можу

Тест доповнить Ваше уявлення про себе як про батьків, допоможе зробити певні висновки щодо проблем виховання дітей.

Чи можете Ви…

1. … у будь-який момент залишити свої справи й зайнятися дитиною?
  2. … порадитися з дитиною «на рівних»?
  3. … зізнатися дитині в помилці, що їх Ви допустили в ставленні до неї?
  4. … попросити вибачення в дитини в разі потреби?
  5. … володіти собою й зберігати спокій, навіть якщо дитина вивела Вас із себе?
  6. … розповісти дитині про повчальний випадок зі свого дитинства, який показує Вас у невигідному світлі?
  7. … поставити себе на місце дитини?
  8. … повірити хоча б на хвилинку, що Ви прекрасна фея або принц?
  9. … завжди утримуватися від слів та висловів, що можуть ранити дитину?
  10. … пообіцяти дитині, що виконаєте її бажання за добру поведінку?
  11. … виділити дитині хоча б один день, коли вона зможе робити, що хоче, поводитися, як бажає, а Ви ні в що не втручатиметесь?
  12. … не прореагувати, якщо Ваша дитина вдарила, грубо штовхнула або образила іншу дитину?
  13. … встояти проти дитячих прохань та сліз, якщо впевнені що це капризування?

Підсумуйте бали:

А - 3
Б - 2
В - 1

Від 30 до 39 балів. Це означає, що дитина – найбільша цінність у Вашому житті. Ви намагаєтеся не тільки зрозуміти, але й пізнати її, ставитесь до неї з повагою, дотримуєтеся найбільш прогресивних принципів виховання і постійної лінії поведінки. Іншими словами, Ви дієте правильно і можете сподіватися на гарні результати.

Від 16 до 30 балів. Турбота про дитину для Вас – першочергове завдання. У Вас є риси вихователя, але на практиці не завжди буваєте послідовними і принциповими. Іноді Ви дуже суворі, іноді навпаки – дуже м’які. Крім того, Ви любите компроміси, що послаблюють виховний ефект. Вам потрібно серйозно замислитися над своїм підходом до виховання дитини.

Менше 16 балів. У Вас серйозні проблеми з вихованням дитини. У Вас не вистачає або знань, або бажання виховати дитину особистістю. Можливо, і першого, і другого. Радимо звернутися за допомогою до фахівців – педагогів, психологів, більше читати спеціальну літературу.